Popularne posty

czwartek, 14 lipca 2016

Oslo moim okiem

Ponieważ w ostatnim poście więcej pisałam niż pokazywałam, tym razem pokażę :)

Widok z parku Ekkeberg na miasto

Widok na port Oslo z parku Ekkeberg

Rzeźba w Ekkeberg

Wyspy Oslo

Linia biurowców nad brzegiem

Rzeźba na wodzie przed Operą


Spacer po dachu Opery w Oslo

Opera w Oslo

Odwrócona sosna przed Dworcem Głównym

Most "kładka" nad torami kolejowymi

Ściana biurowca Deloitte

Ratusz w Oslo

Aleja płaskorzeźb przed Ratuszem

Hol główny Ratusza

Dodaj napis

Freski na ścianach ratusza w Oslo


Port jachtowy przy Aker Brygge

Apartamentowce na Aker Brygge

 
Muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley   


Wszystkie powyższe zdjęcia są moją własnością.

wtorek, 5 lipca 2016

W końcu o Oslo

Oslo było celem naszej krótkiej, weekendowej wycieczki w kwietniu tego roku. Obiecałam sobie, że gdy tylko znajdę czas napiszę choć trochę na temat tego pięknego miasta. Ale po kolei, jak to się stało, że akurat Oslo?
  1. Przede wszystkim od dawna interesuje mnie Norwegia, a skoro trafiły się tanie bilety lotnicze (79 zł w dwie strony) to pomyślałam "czemu nie teraz?". Decyzja była szybka, kupiłam bilety i zaczęłam szukać noclegu.
  2. Oczywiście wszyscy wiedzą, że w Norwegii jest drogo, a w Oslo już szczególnie. W związku z tym trochę obawiałam się kosztów hotelu w centrum miasta, ale przyznaję że byłam mile zaskoczona gdy znalazłam apartament blisko centrum za ok 800 NOK dla 4 osób - kuchnia, 2 sypialnie, łazienka - naprawdę fajne miejsce. Wyprawa zapowiadała się coraz lepiej :)
  3. Na miejsce dotarliśmy w piątek rano, lądowaliśmy w Rygge więc wcześniej już zorganizowałam transfer do Oslo przez Polskiego przewoźnika - ale nie jest to niezbędne, na lotnisku czeka bardzo dużo busów chętnych do pozyskania Klienta. Na przyszłość nie będę niczego rezerwować, bo uniemożliwia to negocjację ceny ;p
  4. Apartament był oddalony o jakieś 2 km od samego centrum, więc wszędzie chodziliśmy pieszo i to była świetna decyzja.
  5. Jeśli chodzi o pogodę, to w kwietniu było dość chłodno, ok 10 stopni, ale przyjemnie i na piesze spacery po mieście temperatura była optymalna. Prognoza pokazywała, że cały weekend będzie padać i trochę się martwiłam, ale ostatecznie deszcz nas nie złapał, co więcej momentami pięknie świeciło słońce :)
Jaka trasę zwiedzania zaplanowałam? Wydaje mi się, że optymalną ze względu na krótki pobyt i oszczędność pieniędzy, a wyglądała ona mniej więcej tak:
  1. Pierwszym punktem na liście był Park Ekkeberg mieszczący się na wzgórzu. To naprawdę świetne miejsce na początek zwiedzania Oslo, chociażby dlatego, że z punktów widokowych widać panoramę całego miasta. Dodatkowo w parku rozmieszczone są rzeźby i instalacje norweskich artystów, niektóre robią spore wrażenie swoją nietuzinkowością np. skalna ściana z ekranami, na których pojawiają się nagie osoby, transwestyci, albo recytująca lampa przy ścieżce. Warto zobaczyć to miejsce.
 








  1. Z parku Ekkeberg wybraliśmy się już do miasta, a dokładnie do Opery. Budynek Opery jest szczególnym znakiem Oslo, jest bardzo charakterystyczny, zbudowany z marmuru i szkła, dach styka się z chodnikiem, a sama konstrukcja wygląda jakby wyłaniała się z wody. Dach Opery jest dostępny dla wszystkich turystów, można swobodnie po nim spacerować. Wnętrza również są otwarte, znajduje się tam kawiarnia i restauracja. Świetny przystanek na gorącą kawę.

Następnym przystankiem była twierdza Akershus – zamek, który powstał dla obrony miasta. Wstęp na teren twierdzy jest wolny przez cały rok. Na zamku znajduje się też mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej. Służbę wartowniczą w twierdzy pełni Gwardia Królewska. Na jej murach znajdują się stare armaty, a tuż obok twierdzy znajduje się stajnia koni należących do norweskich służb. 

Karl Johans Gate to główna ulica Oslo. Rozciąga się od dworca do Pałacu Królewskiego. Słynie z wielu małych sklepów i ulicznych straganów, galerii sztuki oraz plenerowych występów muzyków i aktorów bezpośrednio na chodniku. Na tym deptaku z całą pewnością będziecie mogli kupić jakąś pamiątkę np. małego lub bardzo dużego trola :) ceny jednak są dość wysokie. My akurat trafiliśmy na trwający festiwal indyjski, więc na ulicy było mnóstwo ludzi czekając w kolejkach do specjalistów od zaplatania turbanów na głowach, wszędzie przewijały się kobiety w pięknych kolorowych sari - mieliśmy szczęście. 

Ratusz w Oslo to kolejne miejsce na mapie Norwegii, które warto odwiedzić. To właśnie w auli ratusza w Oslo corocznie odbywa się gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Co ciekawe, to jedyna ze wszystkich nagród Nobla, która przyznawana jest przez  Norweski Komitet Noblowski.Z pewnością wrażenie robią jego rozmiary - wieża wschodnia wznosi się na wysokość 66 metrów, natomiast zachodnia na 63 metry. Powierzchnia budynku to około 38 000 m2, z czego centralna hala mierzy ponad 20 metrów wysokości! Samo położenie budynku również nie jest przypadkowe. Z jego miejsca roztacza się przepiękny widok na Oslofjord, czyli najdłuższą zatokę w południowo-wschodniej Norwegii. Dzięki temu statki, wpływające do portu w Oslo, w pierwszej kolejności widzą właśnie ratusz górujący nad miastem. Wnętrza ratusza są wypełnione pięknymi malowidłami na ścianach. Natomiast przed wejściem do ratusza można zapoznać się z płaskorzeźbami przedstawiającymi legendarne norweskie postacie.

Pałac królewski w Oslo to jeden z najbardziej charakterystycznych i znanych budynków w mieście. Oficjalna siedziba monarchów norweskich, miejsce oficjalnych wizyt, uroczystych obiadów, przyjmowania gości, ale także miejsce pracy większości członków dworu królewskiego. Obecnie w pałacu mieszka król Harald V wraz z małżonką. Wejścia do pałacu strzeże królewska Gwardia, a o 13:00 można być świadkiem zmiany warty. 


W parku Vigelanda, w sumie znajduje się 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. W skład kompleksu wchodzi także zaprojektowane przez rzeźbiarza oświetlenie, kute bramy i furtki, oraz tworząca labirynt mozaika wokół fontanny. Wykonawcami wszystkich obiektów byli kamieniarze, kowale i odlewnicy zatrudnieni przez Vigelanda. W 1919 r. powstał projekt monumentalnej, walcowatej rzeźby utworzonej z 121 nagich ciał ludzi w różnym wieku nazwanej Monolit. Jedna z postaci jest autoportretem artysty. Ukończenie rzeźby zajęło Vigelandowi aż 14 lat. Monolit ma 17,3 m wysokości wraz z cokołem. 

 Oczywiście nie obyło się bez odwiedzenia norweskiego targu 


Oslo jest miejscem, do którego jeszcze z pewnością powrócę bo wiele jest tam do zobaczenia i przeżycia. Warto zobaczyć to niewielkie miasto, w którym panuje multikulturowość i powszechna tolerancja. Miejsce gdzie obcy ludzie uśmiechają się do Ciebie na ulicy, a rowerzyści przepraszają gdy niechcący staniesz na ścieżce rowerowej.

piątek, 3 czerwca 2016

I skończyło się jak zawsze :/



Plan była ambitny, miałam znaleźć czas by pisać, dzielić się zdjęciami i informacjami na blogu. Skończyło się jak zawsze, czyli: doba jest zbyt krótka.

Przez ostatnie kilka miesięcy udało mi się zrealizować kilka ważnych rzeczy, m. in.: zakończyć sesję na 7 semestrze prawa, zobaczyć Oslo i przez 2 krótkie dni przemaszerować po jego okolicach jakieś 40 km, zaliczyć branżowe targi w Kielcach, Bydgoszczy i jeszcze raz w Kielcach, a potem jeszcze kilka konferencji, i w międzyczasie zaliczyć kilka egzaminów z 8 semestru. 

Muszę przyznać, że to bardzo intensywny tryb życia i powoli zaczynam odczuwać potrzebę urlopu, i wyłączenia opcji „szybciej, bo nie zdążysz”. Ale zanim to nastąpi jeszcze kilka rzeczy muszę załatwić, jak chociażby dzisiejszy egzamin z procedury cywilnej… oczywiście jest to przedmiot wielce interesujący, jednak ogarnięcie go w pełnym zakresie na egzamin ustny, tak żeby nie było wstyd, to dość trudna sprawa. Ale nie narzekajmy :)

Mam kilka zaległych postów, więc muszę się spiąć i dla własnej satysfakcji je przygotować, w końcu kto inny mnie zdyscyplinuje jeśli nie ja sama ;)